Nälkäpäivä

Kari Rissa
Nälkäpäivä-keräyksen voi järjestää koulun henkilökunta tai oppilaskunta.
Kuvaaja: Kari Rissa

Operaatio Nälkäpäivä järjestetään 15.-17.9. Tänä vuonna teemana on vapaaehtoisuus.

Opettajat ja oppilaat ovat perinteisesti osallistuneet aktiivisesti Nälkäpäivään. Osallistuminen on tänäkin vuonna vaivatonta: tarjolla on valmiita materiaaleja, joiden  avulla tutustuminen aiheeseen ja tiedotus koteihin käyvät kätevästi. Koulujen tukena ovat myös Punaisen Ristin paikallisosastot. Osastot vastaavat mielellään kysymyksiin ja antavat neuvoja. Katso sinua lähin Punaisen Ristin osasto. (Sisältö vanhoilla sivuilla) 

Kouluille on kevään ja kesän aikana postitettu dvd, joka käsittelee Punaisen Ristin toimintaa Mosambikissa ja sisältää kouluopetukseen tarkoitettua oppimateriaalia. Nälkäpäiväaiheisia aamunavauksia löytyy Aamunavaukset-osiosta.

Kunnia vapaaehtoisille

Tämän vuoden nälkäpäivän teemana on vapaaehtoisuus. Kun jotain sattuu meillä tai maailmalla, vapaaehtoiset ovat ensimmäisinä paikalla auttamassa. Tänä vuonna nostamme esiin vapaaehtoiset avun ketjun molemmissa päissä: täällä kotona lippaaseen tarttuvat vapaaehtoiset kerääjät ja paikan päällä apua jakavat vapaaehtoiset. Ilman heitä ei Punainen Risti voisi auttaa hädässä olevia. Tutustukaa avun ketjuun ja tulkaa osaksi sitä.

Nälkäpäiväaineistot kouluille

Käytä valmiit aineistot hyödyksesi opetuksessa!

Kampanjat

Lahjoittamalla Hyväpäivä-keräykseen tuet muun muassa ystävätoiminnan kehittämistä kotimaassa.

Anna lantti ystävyydelle

Puhtaan veden puute on suuri terveysriski maailmalla ja surullisen usein myös yleinen kuolinsyy.

Lahjoita puhdasta vettä