Löydä yrityksellesi oma tapa auttaa

Laura Kotila
Genworth Financialin työntekijät osallistuivat lipaskeräykseen työpäivän aikana.
Kuvaaja: Laura Kotila

Tutustu erilaisiin mahdollisuuksiin olla osa avun ketjua ja lue tarinoita yritysyhteistyöstämme.

Operaatio Nälkäpäivä

Yrityksenne voi kerätä varoja Punaiselle Ristille osallistumalla syyskuiseen Nälkäpäiväkeräykseen. Lahjoituksen voi halutessaan tehdä Nälkäpäivän kampanjasivuilla.

Työntekijät voivat myös osallistua keräykseen jalkautumalla kaduille keräämään muutamaksi tunniksi. Yritys voi myös tilata meiltä keräyslippaan työpaikalle tai järjestää listakeräyksen henkilökunnalle.

Keräyslippaiden lisäksi yrityksille voidaan toimittaa myös Nälkäpäivä-julisteita sekä Mitä rahalla saa -esitteitä. Ilmaiset materiaalit tilataan sivun alareunassa olevalla materiaalintilauslomakkeella.

Kampanjasivuille

Vaatekeräys Kontti-tavarataloon

Yrityksenne voi järjestää vaate- tai tavarakeräyksen ja toimittaa kerätyt tavarat myytäväksi Punaisen Ristin Kontti-tavarataloihin. Tiedustelkaa etukäteen tavarataloista, mitä he juuri nyt tarvitsevat ja mitä eivät. Sopikaa etukäteen myös muista käytännön järjestelyistä.

Tutustu Kontti-kierrätystavarataloihin

Vaatekeräys apua tarvitseville

Kriisialueilla kaivataan varsinkin hyväkuntoisia arkivaatteita. Kerätkää työporukalla käyttämättömät vaatteet apua tarvitseville! Monet Punaisen Ristin piiritoimistot ottavat vastaan puhtaita ja hyväkuntoisia vaatteita ja toimittavat ne Punaisen Ristin logistiikkakeskukseen, josta ne lähetetään vaateapua tarvitseville.

Logistiikkakeskuksen yhteystiedot

Avustustuotteiden lahjoitus

Onko yrityksellänne mahdollisuus tarjota meille tavaraa, josta voisi olla hyötyä avustustarvikkeina? Jos yrityksenne haluaa lahjoittaa avustustuotteita Punaiselle Ristille, otathan yhteyttä Punaisen Ristin logistiikkakeskukseen. Jotta kuljetus- ja käsittelykustannukset pysyisivät mahdollisimman pieninä, pystymme ottamaan vastaan pääsääntöisesti vain huomattavan suuria avustustuotelahjoituksia.

Logistiikkakeskuksen yhteystiedot

Pro Bono -yhteistyö

Osaamisenne ja aikanne ovat meille erityisen arvokasta. Teidän apunne voi olla oman yrityksenne erityisosaamista, tai vaikkapa postitusta ja tietojen syöttämistä koneelle. Esimerkiksi konsulttiyritys Accenture Oy on tarjonnut Punaiselle Ristille muun muassa mentorointi- ja konsulttipalveluja.

Ketjureaktio

Osallistumalla Ketjureaktioon yritys voi edistää työntekijöidensä hyvinvointia ja samalla kerätä varoja Punaiselle Ristille. Ketjureaktio on pyöräilykampanja, joka toteutetaan kesällä yhteistyössä työmatkapyöräilyyn kannustavan Kilometrikisan kanssa. Kampanjaan osallistuvat yritykset sitoutuvat lahjoittamaan euron jokaisesta työntekijöidensä polkemasta 25 kilometristä Punaiselle Ristille. Varoilla tuetaan kehitysmaissa tehtävää terveystyötä.

Lisätietoja Ketjureaktiosta

Pyöristä Punaiselle Ristille

Pyöristä Punaiselle Ristille -kampanjassa kerätään varoja Punaisen Ristin katastrofirahastoon. Kampanjassa esimerkiksi vaateliike tai ravintola tarjoaa asiakkailleen maksun yhteydessä mahdollisuuden pyöristää loppusummaa ylöspäin. Erotus tilitetään katastrofirahastoon. Kampanja on helppo toteuttaa ja sen voi ottaa käyttöön yksittäisten katastrofien sattuessa tai toteuttaa vuosittain toistuvana keräyksenä esimerkiksi joulun alla.

Lisätietoja Pyöristä-kampanjasta: varainhankinnan suunnittelija Eeva Arrajoki, eeva.arrajoki(at)punainenristi.fi, 020 701 2274

Hyvä Joulumieli -keräys

Keräys auttaa kotimaan vähävaraisia lapsiperheitä. Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Suomen Punaisen Ristin, YLE Radio Suomen ja Ykkösen aamu-tv:n yhdessä Keskon kanssa järjestämä keräys toteutettiin vuonna 2011 jo viidennentoista kerran.

Vuonna 2011 kerättiin lähes 1 100 000 euroa, joilla voitiin auttaa yli 15 000 vähävaraista lapsiperhettä 70 euron arvoisella jouluruokalahjakortilla. Keärykseen lahjoittaneet yritykset voivat saada näkyvyyttä tv:n ja verkkobannereiden muodossa ja samalla välittää hyvää joulumieltä myös henkilöstölle ja sidosryhmille. Keräys tullaan toteuttamaan jälleen vuonna 2012.

Liity yritysjäseneksi

Punaisen Ristin yrityskannatusjäsenyys on hyvä tapa osoittaa, että yrityksenne välittää. Kannatusjäsenenä yrityksenne osallistuu Suomen Punaisen Ristin vapaaehtoistoiminnan tukemiseen. Yrityskannatusjäseneksi pääsee maksamalla vuosittaisen jäsenmaksun, joka on 200 euroa.

Kannatusjäsenenä yritys saa jäsenetuja – esimerkiksi alennusta Punaisen Ristin ensiaputuotteista ja joulukorteista. Yrityskannatusjäsenille lähetetään myös Punaisen Ristin jäsenlehti Avun maailma neljästi vuodessa.

Lisätietoa yrityskannatusjäsenyydestä ja piirikohtaisista jäseneduista saa lähimmästä Punaisen Ristin piiritoimistosta.

Piiritoimistojen yhteystiedot

Vapaaehtoistyö nuorten turvatalossa

Yrityksenne työntekijät voivat toimia vapaaehtoisina Nuorten turvataloissa (pääkaupunkiseutu, Turku ja Tampere). Voitte ottaa yhteyttä suoraan turvataloihin. Huomioittehan kuitenkin, että turvatalot toivovat vapaaehtoisten sitoutuvan ainakin yhteen kuukausittaiseen vuoroon (klo 17–10).   

Lue lisää nuorten turvataloista

Ota rohkeasti yhteyttä, mietitään yhdessä yrityksellesi tapa auttaa!

Kampanjat

Päivätyökeräyksessä nuori voi itse tarttua toimeen ja liittyä avun ketjuun. 

Lue lisää

Lahjoittamalla Hyväpäivä-keräykseen tuet muun muassa ensiaputoiminnan kehittämistä kotimaassa.

Lahjoita kotimaan apuun