Kymmenet tuhannet kisaajat pyöräilevät jälleen arkiliikuntaa ja ilmastovaikutuksia osana Ketjureaktiota

Pyöräilykuntien verkoston järjestämä leikkimielinen pyöräilykilpailu Kilometrikisa käynnistyy taas vappupäivänä. Kisa kannustaa vuosittain lähes 40 000 ihmistä lisäämään arkipyöräilyään ja samalla vähentämään liikkumisensa hiilidioksidipäästöjä. Punainen Risti toimii Kilometrikisassa kumppanina ja tarjoaa kisaajille mahdollisuuden tukea pyöräilemällä ilmastonmuutoksen vastaista työtä.
Kilometrikisa on työyhteisöille, yhdistyksille ja kaveriporukoille suunnattu leikkimielinen pyöräilykilpailu. Kisa on käynnissä toukokuusta syyskuun loppuun, jolloin voittajajoukkueet palkitaan. Vuodesta 2009 lähtien järjestetty kisa on nykyisin yksi Suomen suurimmista pyöräilytapahtumista. Viime kesän kisassa lähes 40 000 osallistujaa ympäri Suomen polki yhteensä yli 28 miljoonaa kilometriä.
– Joukkueemme polkaisee taas mukaan Punaisen Ristin Ketjureaktioon - nyt jo kymmenettä kertaa! Tämä perinne on innostanut monia kirjaamaan pyöräilykilometrit joukkueen nimiin. Ylpeänä poljemme osana tärkeää kampanjaa, kertoo kisaan osallistuvan Työterveyslaitoksen joukkueen kapteeni, erikoistutkija Kati Karhula.
Vaikutukset ulottuvat yksilöstä yhteisöön ja ilmastoon
Pyöräilykuntien verkosto ja Punainen Risti toteuttivat keväällä 2026 kyselyn*, jossa selvitettiin Kilometrikisan vaikutuksia osallistujien arkeen. Valtaosa vastaajista kertoi pyöräilynsä lisääntyneen kisan aikana ja että pyöräilyinnostus on myös jatkunut kisan päätyttyä. Lisäksi selkeä enemmistö kertoi pyöräilyn korvaavan muita liikkumismuotoja kisan aikana – eniten henkilöautoilua.
– Tämä on meidän kannaltamme hieno tulos. Olemme erittäin iloisia, että kisa kannustaa osallistujat lisäämään pyöräilyä. Erityisen merkittävää arkiliikkumisen, hyvinvoinnin ja ilmastonkin kannalta on se, että pyöräilyllä on korvattu eniten henkilöautolla ajettuja kilometrejä. Liikunnan lisääminen on hyväksi yksilölle, ja samalla vähenevät liikkumisen hiilidioksidipäästöt, Pyöräilykuntien verkoston toiminnanjohtaja Sanna Ojajärvi toteaa.
Pyöräilyn lisäämisen ohella Kilometrikisa innostaa yhdessä liikkumiseen ja vahvistaa yhteisöllisyyttä. Yhdessä on hauskaa seurata oman joukkueen edistymistä ja sitä, mikä joukkue polkee eniten kilometrejä.
– Haluamme innostaa yhä uusia ihmisiä pyöräilemään ja vahvistamaan yhteishenkeä leikkimielellä. Osallistujat ovat kertoneet, että yhteiseen pottiin polkeminen lisää joukkueen sisäistä vuorovaikutusta, joukkuehenkeä ja tunnetta ryhmään kuulumisesta, Ojajärvi kertoo.

Ketjureaktiossa poljetaan euroja ilmastotyöhön
Ketjureaktio on kaikille Kilometrikisan osallistujille avoin pyöräilyä edistävä lisähaaste, jossa joukkue lahjoittaa jokaisesta poljetusta 25 kilometristä yhden euron Punaisen Ristin ilmastotyöhön maailmalla. Ketjureaktio tarjoaa näin joukkueille hauskan ja motivoivan tavan yhdistää arkiliikunta osaksi ilmastonmuutoksen vastaista työtä.
Viime kesän aikana Ketjureaktiossa poljettiin yhteensä yli 100 000 euroa. Lahjoituksilla Punainen Risti auttaa ihmisiä varautumaan ja sopeutumaan ilmastonmuutoksen vaikutuksiin eri puolilla maailmaa. Esimerkiksi Nepalissa Punainen Risti kehittää ennakkovaroitusjärjestelmiä, joiden avulla ihmiset saavat ajoissa tiedon lähestyvästä tulvasta tai maanvyörymäriskistä.
Lisäksi paikallisyhteisöjen kanssa muun muassa vahvistetaan suojarakenteita tulva- ja maanvyörymäalueilla, jaetaan tietoa ilmastonmuutoksesta ja tuetaan köyhimpien perheiden taloudellista selviytymistä.
Ilmoita sinäkin joukkueesi mukaan!
Kilometrikisa käynnistyy vappupäivänä 1.5. ja ilmoittautuminen kisaan on kuumimmillaan. Nyt on siis loistava hetki koota joukkue kasaan ja lähteä mukaan polkemaan kilometrejä yhdessä. Mukaan voi lähteä koko kesän ajan.
Ilmoittautumisen yhteydessä on helppoa liittää joukkueensa myös Punaisen Ristin Ketjureaktioon. Arvomme joukkueensa Ketjureaktioon liittäneiden kapteenien kesken joka viikko yhden heijastavan repun 31.5. asti!
* Kilometrikisan vaikuttavuuskysely toteutettiin helmikuussa 2026 ja siihen vastasi 5 331 kisan osallistujaa.

