Nepalin nuoret näkevät ilmastonmuutoksen vaikutukset arjessaan

Ilmastonmuutos lisää Nepalissa sää ääri-ilmiöitä, kuten tulvia, kuumuutta ja maanvyörymiä. Nuoret haluavat toimia ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseksi.
Huimaa, päätä särkee, heikottaa. Ei voi nukkua, ei voi keskittyä koulutehtäviin. 16-vuotias Nisha Kumari Yadav tietää, miltä äärimmäinen kuumuus tuntuu.
– Olen pyörtynyt kuumuuden takia, Yadav kertoo.
Kun lämpötila nousee yli 42 asteen, paikallisviranomaiset päättävät, että Biratnagarissa, Nepalin kaakkoisosissa koulut suljetaan.
– Silloin yritämme pysyä poissa kuumuudesta varjoisissa paikoissa ja juomme paljon vettä. Mitään ei jaksa tehdä ulkona, Yadav sanoo.
Ilmastonmuutos tuo kuumuutta ja tulvia

Ilmastonmuutos vaikuttaa Nepalissa monin tavoin ihmisten elämään, terveyteen ja toimeentuloon. Nisha Yadavin kotiseuduilla ilmastonmuutos nostaa lämpötilaa ja pitkittää kuumuusjaksoja. Kun ilmastoituja tiloja ei ole, ihmiset eivät pääse kuumuutta pakoon edes yöllä.
Biratnagarissa ihmiset ovat tottuneet vuosittain saapuviin tulviin, mutta ilmastonmuutos muuttaa monsuunisateiden ajankohtaa ja määrää arvaamattomasti. Kun aiemmin sateet tulivat kesä-heinäkuussa, nyt tulvakausi on muuttunut. Vuonna 2024 aluetta koettelivat pahimmat tulvat vuosikausiin vasta syys-lokakuussa.
Lisää tietoa ilmastonmuutoksesta
Oranssilla pressulla istuu nelisenkymmentä kyläläistä, miehet toisella, naiset ja lapset toisella puolella. Nisha Kumari Yadav seisoo joukon edessä Punaisen Ristin paita yllään.
Yadav toimii koulunsa Punaisen Ristin nuorisokerhon puheenjohtajana. Hän on pitämässä koulun läheisessä kylässä tietoiskua ilmastonmuutoksesta, sen vaikutuksista ja siitä, kuinka kyläläiset voivat suojautua sen vaikutuksilta.
– Olen saanut Punaiselta Ristiltä koulutuksen ilmastonmuutoksesta. Kun jaan tietoani eteenpäin, ihmiset voivat varautua tulevaan. Opastan esimerkiksi, miten he voivat suojata tavaroitaan ja miten evakuoitua, jos tulva lähestyy.
Hengenvaaralliset maanvyörymät lisääntyvät

Jyrkät portaat koulun lisärakennukseen on vahvistettu sementillä Nepalin Punaisen Ristin avulla. Ylhäältä tiedeluokan pihalta avautuu jylhä maisema. Säännöllisin välein rinteitä halkovat valtavat maanvyörymät. Liikkeelle lähtenyt maamassa vie altaan kaiken: tiet, pellot ja asuinrakennukset.
– Alueemme on erittäin suuressa vaarassa maanvyörymille. Niitä esiintyy joka vuosi lähellä kotiani. Tämän vuoden maanvyörymät eivät ole vielä tulleet. Kukaan ei tiedä tarkalleen, milloin ne alkavat ja kuinka vaikea kaudesta tulee, sanoo 17-vuotias Samikshya Gurung.
Samikshya Gurung käy koulua Phalelungissa, Nepalin itäisimmässä osassa. Myös hän toimii koulunsa Punaisen Ristin nuorisokerhon puheenjohtajana.
Ilmastonmuutos voimistaa maanvyörymiä. Maa lähtee liikkeelle rankkasateiden aikana. Taustalla vaikuttavat myös ihmisen toimet. Maan muokkaaminen teiden, peltojen ja rakennusten tieltä lisää maanvyörymien riskejä. Rinteiltä on myös kaadettu arvokkaimmat, suuret puut, jotka sitovat maata juurillaan.
– On väärin, että ihmisten annetaan kaataa puita. Jos näen ihmisiä hakkaamassa rinteiltä puita, menen sanomaan heille, ettei niin saa tehdä. Sanon asiasta, vaikka he suuttuisivat ja huutaisivat minulle, Gurung sanoo päättäväisenä.

Nuorilla on huoli tulevaisuudesta
– Pelkään, että tulevaisuudessa lämpötila nousee niin korkeaksi, etteivät ihmiset voi mennä ulos. Jo nyt kuumuus on pahimmillaan sietämätöntä. Olen huolissani siitä, millainen tulevaisuus meillä on edessämme 20–30 vuoden kuluttua, Nisha Yadav sanoo.
Molemmat nuoret haluavat tehdä osansa ilmastonmuutoksen seurausten torjumiseksi.
– Vaikka emme voisi pysäyttää ilmastonmuutosta kokonaan, meidän pitää toimia sen vaikutusten vähentämiseksi. En voi tehdä kaikkea yksin, mutta voin kertoa asioista eteenpäin. Jakamani tieto voi pelastaa jonkun hengen, siksi haluan jatkaa työtä, Samikshya Gurung sanoo.
Punainen Risti auttaa sopeutumaan ilmastonmuutoksen seurauksiin
Nepalin Punainen Risti työskentelee ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseksi ja niihin varautumiseksi.
- Punainen Risti muun muassa vahvistaa paikallisyhteisöjen kanssa suojarakenteita tulva- ja maanvyörymäalueilla.
- Vapaaehtoiset ja koululaiset järjestävät tietoiskuja yhteisöissä sekä tekevät kotikäyntejä mm. vanhusten ja vammaisten henkilöiden luo ilmastonmuutoksen seurauksista ja niihin varautumisesta. Lisäksi työssä tuetaan köyhimpien perheiden toimeentuloa, jotta heillä on enemmän mahdollisuuksia selvitä katastrofien aiheuttamista tuhoista.
- Punainen Risti kehittää ennakkovaroitusjärjestelmiä, joiden avulla ihmiset saavat ajoissa tiedon lähestyvästä tulvasta tai maanvyörymäriskistä. Varoitusten avulla he osaavat suojata itsensä ja omaisuutensa.
Suomen Punainen Risti tukee työtä katastrofirahaston ja Suomen ulkoministeriön varoilla.

Teksti: Minttu-Maaria Partanen
Viestinnän asiantuntija

