Oulussa kerättiin gospel-musiikilla apua Haitiin

Haitin maanjäristys sai Pohjois-Suomen romanit miettimään, millä tavalla he voisivat auttaa katastrofin uhreja. Yhdistyksen nuoret tekivät jo viime vuonna yhteistyötä Suomen Punaisen Ristin Oulun piirin kanssa lipaskerääjinä.

Haitin maanjäristys sai Pohjois-Suomen romanit miettimään, millä tavalla he voisivat auttaa katastrofin uhreja. Yhdistyksen nuoret tekivät jo viime vuonna yhteistyötä Suomen Punaisen Ristin Oulun piirin kanssa lipaskerääjinä.

― Pari viikkoa sitten ryhmä otti meihin yhteyttä ja ehdotti, että he voisivat järjestää hyväntekeväisyyskonsertin, kertoo monikulttuurisuustoiminnan kehittäjä Miriam Attias.
Kaikki järjestelyt esiintyjien kokoamisesta ja tilojen varaamisesta ohjelman suunnitteluun ja ilmoitteluun hoidettiin reilussa viikossa. Se oli melkoinen urotyö. Oulun osaston naisten klubi lähti mukaan ja järjesti konserttiin kahvitarjoilun.

― Vanhat Punaisen Ristin aktiivit pääsivät nyt tekemään töitä sellaisten ihmisten kanssa, joita eivät ehkä olisi muuten tavanneet. Tästä taustoiltaan erilaisten ihmisten kohtaamisesta voi vielä syntyä jotain uutta, Miriam Attias pohtii.

― Auttamistyössä yksi tai kaksi ihmistä ei riitä, vaan siinä tarvitaan monenlaisia tekijöitä. Me haluamme omalta osaltamme olla tuomassa toivoa Haitin kärsimyksen keskelle, sanoi gospelkonsertin juontanut Pohjois-Suomen Romanit ry:n toiminnanjohtaja Allan Armas Lindberg.

Pohjankartanon juhlasalissa järjestetty konsertti oli aidosti monikulttuurinen. Romaninuorten muodostama Matkalla yhdessä –lauluryhmä esiintyi taustanauhojen säestyksellä monessa eri kokoonpanossa. Maahanmuuttajista ja oululaisista koottu Maranatha soitti ja lauloi rytmikästä gospelia swahilin kielellä. Hehkuvan oransseihin asuihin sonnustautunut  sudanilaisten HagerZawia–ryhmä puolestaan esitti omat hengelliset laulunsa arabiaksi.

Vaikka tiedottamiselle ei jäänyt paljoa aikaa, kuulijoita kertyi toista sataa. Konsertin päätteeksi Punaisen Ristin Oulun piirin puheenjohtajalle Hannu Helaakoskelle luovutettiin 1140 euroa pääsylipputuloja ja vielä muutama satanen kahvikassasta. Upea tulos ja hieno konsertti.

Teksti: Maija Myllylä